دکتر دنیلی
دکتر دنیلی

تشخیص و حمایت پا

نوروم مورتون موجب درد و سوزش زیر پنجه پا میشود

نوروم مورتون چیست؟

 
 نوروم مورتون ( Morton neuroma) بزرگ و برجسته شدن عصبی است که از کف پا عبور کرده و به انگشتان میرود.

نوروم مورتون موجب احساس یک درد سوزشی در پنجه پا با انتشار به انگشتان میشود.

این بیماری در زنان بسیار بیشتر از مردان بوده و پوشیدن کفش های تنگ آن را تشددید میکند. نوروم مورتون بیشتر در عصبی است که در پنجه پا و بین متاتارس های سوم و چهارم است.

نوروم مورتون موجب درد و سوزش زیر پنجه پا میشود


اگر درد مداومی در زیر پنجه پایتان دارید و احساس میکنید روی مرمر راه میروید ممکن است نوروم مورتون داشته باشید. این بیماری یک  نوع تومور خوش خیم عصبی است. نوروم مورتون البته یک تومور واقعی نیست بلکه در واقع یک نوع کلفتی بافت هایی است که دورادور اعصاب حسی انگشتان پا را فرا گرفته اند.

 نوروم مورتون در اعصاب کف پا ایجاد میشود. شایعترین محل آن عصبی است که بین انگشتان سوم و چهارم پا است و علت بوجود آورنده آن معمولاً تحریک، فشار و ضربه به عصب است. این بیماری در زنان 10 برابر بیشتر از مردان دیده میشود.

 


 

علائم نوروم مورتون

در این بیماری ظاهر پا کاملاً طبیعی است ولی در زیر پنجه پا درد سوزاننده ای احساس میشود که ممکن است به انگشتان هم منتشر شود. درد معمولاً با فعالیت و در حین پوشیدن کفش بیشتر میشود. درد معمولاً در شب وجود ندارد. ممکن است احساس گزگز یا احساس ناخوشایندی در انگشتان پا وجود داشته باشد. کفش های پاشنه بلند یا کفش هایی با پنجه باریک و تنگ موجب تشدید درد میشوند.


محل احساس درد در نوروم مورتون

                       

درمان نوروم مورتون

اساس درمان عبارتست از

 • کفش با پنجه پهن و گشاد و با پاشنه کوتاه بپوشید.
 • کفی های بخصوصی که زیر پنجه پا قرار گرفته و موجب کاهش فشار وارد شده به پنجه میشوند مفیدند.
 • مصرف داروهای ضد التهاب مانند ناپروکسن یا بروفن
 • ممکن است تزریق چند مرتبه کورتیکوستروئید در محل به توسط پزشک ارتوپد مفید باشد.

اقدامات فوق در 80 درصد موارد مشکل را حل میکنند. در صورت ادامه درد ممکن است نیاز به عمل جراحی باشد. این جراحی معمولاً بصورت خارج کردن توده عصبی یا آزاد کردن بافت های اطراف عصب است.

 
 منبع: ایران ارتوپد
نویسنده: دکتر مهرداد منصوری

 

پرینتایمیل

درمان پارگی عضلات پشت ساق چیست

پشت ساق دو عضله مهم با نام های گاستروکنمیوس و سولئوس دارد. این عضلات معمولا بدنبال ضربه مستقیم و یا کشیدگی شدید و در محلی کمی بالاتر از تاندون آشیل پاره میشوند. درمان این بیماران معمولا بصورت غیر جراحی است.

 

مهمترین اقدامات درمانی عبارتند از

 • بلافاصله بعد از آسیب، سرد کردن عضلات پشت ساق با کیسه حاوی خرده های یخ. سرمای موضعی برای 15-10 دقیقه که هر ساعت تکرار میشود
 • استراحت و کمتر ایستادن و کمتر راه رفتن تا چند روز
 • بستن کف پا و ساق با باند کشی با فشار ملایم به منظور کاهش تورم
 • دراز کشیدن و بالا نگه داشتن ساق بالاتر از سطح قلب
 • استفاده از دو عصای زیر بغل به مدت 2-1 هفته
 • بیحرکت کردن مچ پا برای چند روز با آتل یا اسپلینت

بعد از یکی دو هفته درد بیمار بتدریج کاهش میابد. در این حال بیمار میتواند بتدریج در همان حال که از دو عصای زیر بغل استفاده میکند کف پای آسیب دیده را بر روی زمین فشار دهد. بعد از آن میتوان نرمش های کششی ساق را تحت نظر فیزیوتراپ شروع کرد. این نرمش ها قابلیت انعطاف عضلات و تاندون پشت ساق را افزایش میدهند. بتدریج و در طی چند هفته بعد نرمش های تقویتی عضلات ساق هم به نرمش های کششی اضافه میشود.

بیمار معمولا میتواند بعد از 8-6 هفته به راحتی و بدو کمک عصا راه برود. البته توانایی های کامل حرکتی و ورزشی نیاز به ماهها تمرین و نرمش دارند.

بعد ار پارگی عضلات پشت ساق بافت فیبرو سفتی در محل پارگی ایجاد میشود که ممکن است بتوان آن را در پشت ساق لمس کرد. این بافت ممکن است موجب ماندگار شدن دردی مزمن در محل شود که احتمال دارد تا ماهها باقی بماند. این بافت فیبرو قابلیت انعطاف خوبی ندارد و ممکن است موجب افزایش احتمال پارگی هایی در همان محل در آینده و بدنبال ضربه شود.

پرینتایمیل

علل خارش دست و پا و راه های درمان آن

هنگامی که دست و پاهای شما خارش دارد درمان مناسب می تواند به شما کمک کند هر چند، بستگی زیادی به علت مشکل دارد. این مشکل ممکن است در اثر پوست خشک، که می تواند به علت آب و هوا، در فصل زمستان و یا در اثر مالش بیش از حد رخ دهد اما گاهی اوقات، خارش دست و پا می تواند یک علت دیگر از نشانه های بیماری باشد.
 

 • پسوریازیس سبب خارش دست و پا می شود


پسوریازیس در اثر رشد بیش از حد و سریع سلول های پوست اتفاق می افتد این یک بیماری طولانی مدت که معمولا در خانواده ها رخ می دهد و خارش کف دستها و پاها یک علامت شایع این بیماری است.

 • علائم بیماری پسوریازیس عبارتند از:


تکه های پوست قرمز، برجستگی های پر از چرک، و یا فلس های نقره ای
مفاصل دردناک، متورم و یا سفت
درد در منطقه آسیب دیده
خارش در مکان های دیگر مانند آرنج ، زانو، کمر و صورت

 • اگزما سبب خارش دست و پا می شود


اگزما اصطلاحی برای گروهی از شرایط، که سبب شعله ور شدن در پوست می شود و چندین نوع مختلف دارد که می تواند هر جای بدن رخ دهد اما یک نوع، به نام درماتیت dyshidrotic، که تنها روی دست و پا تاثیر می گذارد.

 • علائم درماتیتdyshidrotic  علاوه بر نیاز به خارش، عبارتند از:

تاول تمیز
پوست ترک خورده، قرمز
پوست فلس دار

 • گال یک عامل خارش دست و پا است


جرب هشت پا که کرم ریز خارش انسانی نامیده می شود منبع بیماری شایع پوستی می باشد بلای کوچکی که در داخل لایه سطحی پوست حفاری کرده و تخم گذاری می کند و باعث بیماری گال می شود.
شما معمولا گال را از لمس کردن سریع مثل دست دادن و یا در آغوش گرفتن نمی گیرید
خارش دست و پا در نوزادان و بچه های جوان و دارای گال وجود دارد اما در بزرگسالان نیست

 • علائم گال عبارتند از:


خارش، به خصوص در شب، در تمام بدن و یا مناطق خاص مانند مچ دست، آرنج، زیر بغل و نوار بین انگشتان
بثورات جوش دار
تاول های کوچک و فلس
زخم
نقب های سفید مایل به خاکستری که مانند خطوط به نظر می رسد.

 • گاهی اولین نشانه ابتلا به دیابت خارش دست و پا است


گاهی اوقات اولین نشانه ابتلا به دیابت مشکل پوستی است یکی از حالتهای پوستیxanthomatosis  رویشی، که می تواند سبب خارش دست و پاها را شود.
این در اثر دیابت خارج از کنترل، ایجاد می شود و با درمان دیابت از بین می رود همچنین می تواند در دست ها، پاها و باسن خارش ایجاد کند.

سایر نشانه های eruptive xanthomatosis
برآمدگی های زرد کوچک بر روی پوست
قرمزی در اطراف برجستگی ها
کلسترول بالا

 • آلرژی سبب خارش دست و پا می شود


پوست شما می تواند یک واکنش آلرژیک به چیزی که شما لمس کرده اید داشته باشد.
علائم ممکن است تا چند ساعت بعد از تماس با ماده آلرژی زا ظاهر نشود وقتی علائم ظاهر شد شما ممکن است احساس خارش و علائمی مانند:

راش
پوست بسیار خشک
سوزش و گزش
کهیر
تاول

 • چگونه می توان خارش را متوقف کرد؟


به طور کلی، درمان بستگی که عامل خارش در دست و پاها دارد.
پماد، کرم و لوسیون می تواند کمک کند که پوست خشک درمان شود اگر درمان نشد با دکتر خود مشورت کنید.
یک واکنش آلرژیک ممکن است به آنتی هیستامین یا کورتیکواستروئیدها نیاز داشته باشد که نیاز به نسخه پزشک دارد
برخی از محصولات درمان گال سبب کشتن انگل ها در بدن می شود.
شرایط پوستی مثل پسوریازیس و یا اگزما اغلب نیاز به یک برنامه درمانی طولانی مدت دارد.
علت هرچه باشد، نه تنها سبب خارش می شود بلکه با خارش خطر عفونت افزایش می یابد

منبع : foodregime.com

 

پرینتایمیل

درد انگشتان پا و زیر پنجه (متاتارسالژی):علت و درمان

متاتارسالژی (درد زیر پنجه پا) آسیب شایعی است که ناشی از فشار و کار زیاد با پا می‌باشد. این آسیب با درد و التهاب بخش توپی پا همراه است که غالباً نه به عنوان یک بیماری خاص، بلکه به عنوان علائم عوارض دیگر قلمداد می‌شود.

چه کسانی بیشتر در معرض خطر هستند؟

در کشور ما صدمات پنجه پا از جمله متاتارسالژی در ورزشکارانی شایع است که ورزش‌های پربرخورد مرتبط با دویدن یا پرش را انجام می‌دهند. این ورزشکاران در معرض خطر آسیب جلوی پا قرار دارند. ورزشکاران دو و میدانی در معرض بالاترین سطح نیروهای آسیب‌زا به جلوی پا قرارمی‌گیرند. بسیاری از ورزشکاران در زمینه‌های دیگر، از جمله تنیس، فوتبال، بیس بال و فوتبال، اغلب دچار جراحات قسمت جلوی پا می‌شوند.

علائم و نشانه‌های متاتارسالژی

اصلی‌ترین علامت متاتارسالژی، درد انتهای یک یا چند استخوان متاتارس است. این درد معمولاً هنگام راه رفتن و یا دویدن تشدید می‌شود. ورزشکارانی که در فعالیت‌های پربرخورد شرکت می‌کنند و نیز مبتلا به یک عارضه التهابی مانند بورسیت هستند، اغلب از درد منتشر در جلوی پا و وسط پا رنج می‌برند.

در اکثر موارد، این درد ناگهانی نیست و تدریجاً در طول یک دوره چند ماهه بروز می‌کند.

عارضه موسوم به نوروم مورتون (نورومای بین انگشتی)، با نشانه‌های متاتارسالژی ناشی از تحریک و التهاب عصب در محل درد همراه است. افراد مبتلا به نوروم مورتون ممکن است بی‌حسی پا را علاوه بر درد جلوی پای خود داشته باشند.

علت‌ها و عوامل درد پنجه پا

پای شما می‌تواند در طول فعالیت‌های ورزشی صدمه ببیند. همانند بسیاری از صدمات دیگری که ناشی از فشار مکرر و کار زیاد با پا است، این عارضه ممکن است به دلیل تغییر و برهم خوردن بیومکانیک نرمال و توزیع نامناسب و غیرطبیعی وزن رخ دهد.

استرس مداوم می‌تواند منجر به التهاب مزمن و التهاب پوشش استخوان و بافت‌های مجاور (مانند رباط‌ها و تاندون‌ها) شود.

عوامل زیر می‌تواند فشار موضعی در جلوی پا را تشدید کند:

 • سطح بالای فعالیت
 • برجسته بودن سر استخوان متاتارس
 • تنگی و سفتی عضلات اکستانسور پا
 • ضعیف بودن عضلات فلکسور پا
 • انگشت چکشی
 • تحرک زیاد اولین استخوان پا
 • سفت بودن تاندون آشیل
 • پروناسیون شدید (حرکت جانبی پا هنگام راه رفتن و یا دویدن)
 • کفش نامناسب

برخی از عوارض مرتبط با آناتومی پا نیز ممکن است افراد را مستعد مشکلات جلوی پا کند. این عوارض عبارتند از:

 • قوس شدید کف پا
 • کوتاه بودن اولین استخوان متاتارس و یا طویل بودن استخوان متاتارس دوم که اغلب در افراد مبتلا به انگشت پای مورتون دیده می‌شود. در این وضعیت، تعادل طبیعی جلوی پا برهم می‌خورد و منجر به تغییر مقدار وزن وارد بر استخوان متاتارس دوم می‌شود.
 • انگشت چکشی

هر یک از مشکلات اسکلتی- عضلانی فوق ‌الذکر (یا تمام آنها) ممکن است باعث ترومای جلوی پا در ورزشکاران شود.

تست و آزمایشات

اشعه X ممکن است در رد سایر علت‌های درد جلوی پا مفید باشد. اسکن استخوان می‌تواند مکان‌های التهاب را با دقت شناسایی کرده و نشان دهد.

سونوگرافی می‌تواند به شناسایی عوارضی مانند بورسیت یا نوروم مورتون (که می‌تواند باعث درد در منطقه متاتارس پا شود) کمک کند.

همچنین پزشک ممکن است برای کمک به شناسایی و تشخیص عوامل متعدد درد در متاتارس و مناطق میانی پا، عکس MRI را تجویز کند. این عوامل می‌تواند شامل اختلالات تروماتیک و آسیب‌زا، عوارض گردش خون، آرتریت، و عوارض مفصلی نوروپاتیک باشد و نیز عوارضی که منجر به عدم تعادل بیومکانیکی می‌شود.

پزشک ممکن است سایر آزمایشات و روش‌ها را نیز برای کمک به تشخیص و تعیین درمان مناسب، تجویز کند.

روش‌های درمان

داروها

هرچند داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی ، مانند ایبوبروفن یا ناپروکسن مفید هستند، اما به ندرت به عنوان یک راه حل بلند مدت برای این عارضه استفاده می‌شوند.

فاز حاد

درمان اولیه شامل اعمال یخ به طور منظم و استفاده از پانسمان فشاری است. پزشک ممکن است برای 24 ساعت اول، قرار دادن وزنه در پا را توصیه کند. پس از 24 ساعت اول، پزشک ممکن است تمرینات محدوده حرکتی غیرفعال (ROM)ودرمان اولتراسوند را آغاز کند. استفاده از پد متاتارس و سایر ابزارهای ارتوتیک می‌تواند به تسکین درد، حتی در مراحل اولیه درمان کمک کند. در این مرحله، تغییر کفش توصیه می‌شود.

توانبخشی در روز اول آسیب، با هدف بازگرداندن دامنه طبیعی حرکت، قدرت و عملکرد پا شروع می‌شود. ابزارهای اصلاحی نیمه‌سخت که در کفش محافظ تعبیه می‌شوند، درمان مؤثری برای متاتارسالژی هستند. کفش محافظ با ابزارهای اصلاحی نرم یا بدون آن، ممکن است به تنهایی برای برطرف کردن درد، کافی نباشد.

سایر روش‌های درمان

در صورت وجود پینه ، پزشک ممکن است برای تسکین موقت، آن را بتراشد. با این حال، جلوگیری از خونریزی و استفاده از اسیدها و سایر مواد شیمیایی، بسیار اهمیت دارد. علاوه بر تراشیدن پینه، تعیین علت پینه که در واقع پاسخ به فشاراست، بسیار مهم است.

اگر علائم حاد باشد، اما مدت طولانی دوام نیابد، پرونیشن غیر طبیعی مفصل ساب‌تالار در مچ پا می‌تواند علت اصلی پینه باشد. پزشک ممکن است استفاده از ابزارهای ارتوتیک را در این موارد توصیه کند. علائم مزمن به یک نوار متاتارس بهتر پاسخ می‌دهند. نوار متاتارس می‌تواند به کفش دوندگی و یا کفش‌های ورزشی، اضافه شود.

افراد مبتلا به قوس زیاد کف پا که از درد متاتارسالژی رنج می‌برند، به ابزارهای ارتوتیک به خوبی پاسخ می‌دهند.

فیزیوتراپی

تمرکز اصلی درمان، ترمیم بیومکانیک نرمال و تسکین فشار در ناحیه است. لازمه درمان، فروکش کردن و یا رفع التهاب از طریق کاهش فشار مکرر است.

هنگامی که ورزشکار از درد رهایی یافت، تمرینات تقویت کننده ایزومتریک، ایزوتونیک و ایزوکنتیک را آغاز خواهد کرد. با از بین رفتن التهاب، تمرینات دامنه حرکتی غیر فعال تبدیل به تمرینات فعال خواهد شد.

تزریق

بیماران مبتلا به نورومای بین انگشتی می‌توانند از یک بلوک عصبی همراه با تزریق آستروئید بلند مدت بهره‌مند شوند.

درمان تفریحی

در طول درمان، بیماران باید به انجام اشکال جایگزین برای بدنسازی و تمرینات آمادگی جسمانی، ترغیب شوند. به عنوان مثال، شنا یک ورزش بسیار عالی برای حفظ آمادگی جسمانی است، در عین حال که بیمار در مرحله وزنه‌برداری محدود در روند التیام خود به سر می‌برد.

مداخله جراحی

اصلاح کفش با ابزار ارتوتیک ممکن است تنها درمان مورد نیاز باشد، اما در موارد شدید، چیدمان مجدد استخوان متاتارس با عمل جراحی ممکن است لازم باشد.

پیشگیری

پیشگیری از آسیب مجدد به معنی از بین بردن سایش و فشار غیر طبیعی است. ارتز، پد متاتارس و درمان پینه می‌تواند برای جلوگیری از عدم تعادل عضلانی و استرس مورد استفاده قرار گیرد. درمان پینه شامل دبریدمان با تیغ و سنباده است، که خاصیت ارتجاعی بافت را افزایش می‌دهد.

منشاء برخی از مشکلات پا ممکن است بیماری نباشد، بلکه پوشیدن کفش نامناسب باشد. قرار گرفتن پا در موقعیت مناسب درون کفش، بستگی به سایز مناسب آن دارد. زیرا سایز یک جفت پا برابر نیست. ورزشکارانی که باید تمریناتی بر روی سطوح سخت انجام دهند، باید حتماً کفش آنها دارای زیرسازی کافی و مناسب باشد. پاشنه و کف لاستیکی که بهتر از مواد دیگر، جاذب شوک و ضربات به پا است، برای ورزشکارانی که به طور مکرر تمرینات دو و پرش را بر روی سطوح سخت انجام می‌دهند، مفید است.

 

منبع:darmanedard

پرینتایمیل

پای چرخیده به داخل و یا خارج

راه رفتن با پاي چرخيده به داخل
تعريف :


در اينحالت ، فرد با پاي چرخيده به داخل راه مي رود.
علل :
1. پاي چرخيده به داخل(در قسمت پا) يا varus foot
2. چرخش درشت ني به خارج
3. چرخش ران به داخل
تشخيص:
1. انحراف انگشتان به سمت داخل(تقاطع با خط مياني)
2. نحوه گذاشتن پا(نوك انگشتان دو پا در هنگام راه رفتن بهم نزديكند)
3. تمايل كشكك به داخل كه مي تواند در اثر چرخش ران به داخل يا پيچش ران(torsion) و يا مربوط به بافتهاي نرم سمت داخل يا خارج باشند.
اصلاح :
1. در صورتي كه فرد varus foot داشته باشد ، كشش عضلات به درون چرخاننده پا بايد انجام شود و جهت تقويت عضلات نازك ني اقدام شود.
2. در چرخش جلوپنجه به داخل : تقويت عضلات بازكننده انگشتان انجام مي شود.
3. در چرخش درشت ني به خارج : تقويت عضلات به خارج چرخاننده پا انجام مي شود.
4. كوتاهي عضلات به داخل چرخاننده ران : كشش عضلات به داخل چرخاننده پا و تقويت عضلات به خارج چرخاننده ران ، انجام مي گيرد.

راه رفتن با پاي چرخيده به خارج
تعريف :
افراد مبتلا هنگام راه رفتن با پاي چرخيده به خارج راه مي روند.


علل :
1. صافي كف پا : بچه هائيكه صافي كف پا دارند ، انگشتانشان به سمت خارج مي چرخند و اين تغيير شكل را ايجاد مي كند.
2. چرخش استخوان درشت ني(ساق) به داخل كه موجب چرخش پا به خارج مي شود.
3. كوتاهي عضلات به خارج چرخاننده ران كه موجب چرخش كل پا به بيرون مي شود.
4. چرخش پنجه به خارج : در اين حالت ، ساق ، مچ و كف پا هيچ مشكلي ندارند و فقط پنجه به خارج مي چرخد.
تشخيص :
1. بررسي نحوه گذاشتن پاها روي زمين : اگر فاصله پاها از خط وسط تا 15 باشد ، طبيعي است و بيشتر از آن تغيير  شكل محسوب مي شود.
2. تغيير وضعيت دو قوزك خارجي و داخلي نسبت به يكديگر
3. تغيير وضعيت كشكك در حالت ايستاده(اگر كشكك به سمت خارج متمايل باشد ، گفته مي شود فرد دچار كوتاهي عضلات به خارج چرخاننده پا شده است)
4. بررسي تاندون آشيل : اگر تاندون آشيل به سمت خارج متمايل باشد ، فرد داراي كف پاي صاف است كه موجب چرخش پا به خارج شده است.
اصلاح :
1. اگر  اين  عارضه مربوط به صافي كف پا باشد ، حركات اصلاحي مربوط به آن را انجام مي دهيم.
2. كشش عضلات به خارج چرخاننده ران
3. تقويت عضلات خم كننده ران
4. انجام حركات اينورشن(چرخش به داخل) پا
5. راه رفتن صحيح(ايجاد عادت صحيح)
اين تغيير شكل در سنين زير دبستان بسيار زياد مشاهده مي شود كه در سنين 3 تا 6 سالگي ، خود به خود بهبود مي يابد. نكته قابل توجه اينست كه وجود اين تغييرات از هشت سالگي به بعد بايد بررسي شود.

پرینتایمیل

مقالات دیگر...

بیشتر بدانید ...

در ارتباط باشید ...

      

عضویت در خبرنامه پزشکی