دکتر دنیلی
دکتر دنیلی

زیبائی پا

نقش امگا-۳ در زیبایی

امگا- ۳: تحقیقات نشان داده است روغن ماهی که سرشار از امگا- ۳ است خاصیت ضد آفتاب روی پوست دارد.


رژیم غذایی که سرشار از امگا- ۳ باشد خورشید روی بدن کمتر می شود. در یک تحقیق، افراد روغن ماهی را به رژیم (مینیمم میزان ارتیما) در آنها افزایش یافته بود. محققان بر این باورند که روغن ماهی که دارای فاکتور محافظت کننده از پوست است (SPF)، خیلی بیشتر از ضد آفتاب های دیگر از پوست محافظت می کند. تحقیقات دیگر نیز همه نظرات مشابهی دارند. به معنای دیگر حتی میزان خیلی کم از روغن ماهی تأثیر قابل توجهی در محافظت از پوست در مقابل اشعه خورشید دارد. در میان لیست نه مورد غذای زیبایی من میتوانید از سالمون، اسفناج و گردو اسیدهای چرب امگا – ۳ را دریافت کنید. منابع دیگر از جمله شاه ماهی، ساردین، قزل آلا، تخم گیاه کتان، تخم شاهلانه، تخم کدو، سویا و غلات است.

ویتامین ها و ضد آفتاب ها: آیا ویتامین ها هم به اندازه ضد آفتاب ها میتوانند محافظ خوبی در برابر صدمات اشعه ماوراء بنفشی باشند؟ طبق تحقیقات پاسخ مثبت است. ترکیب ویتامین C و E در ضد آفتاب می تواند مفید باشد. مطالعاتی که در دانشگاه «دوک» انجام شده حاکی از این است که وقتی به پوست توسط اشعه خورشید صدمه وارد می شود ترکیب ویتامین C و E چهار برابر بیشتر از کرم های ضد آفتاب در ترمیم و بازسازی پوست مؤثر است. به علاوه ویتامین ها از آسیب DNA در سلول های پوستی که منجر به سرطان پوست می شیود جلوگیری میکنند.

چگونه میتوان ویتامین ها را به SPF” ربط داد؟ به طور کلی می توان گفت شما قادرید میزان خاصیت ضدآفتاب SPF را با افزودن ویتامین های C و E براساس طبقه بندی ۱ تا ۴ بالا ببرید. به معنای دیگر اگر SPF شما ۱۵ باشد با افزودن این ویتامین ها میتوان آن را به ۱۹ رساند.

برنامه رژیم زیبایی

برای حفاظت از پوست در برابر خورشید

کاروتنوئید بیشتر مصرف کنید مانند بتاکاروتن و لیکوپن

یک تکه کوچک شکلات تلخ بخورید، البته توجه کنید که فلاوانل زیادی داشته باشد.

تا میتوانید چای سبز بنوشید، این نوشیدنی فواید بیشماری دارد.

ماهی و دیگر غذاهای سرشار از امگا- ۳ را به هر وعده از رژیم غذایی تان اضافه کنید.

ورای تصور: آیا باور می کنید که یکی دیگر از مواد خوراکی و مغذی که از بدن در برابر اشعه خورشید محافظت می کند از جوانه بروکلی ساخته شده است؟ علیرغم اینکه خورده می شود، اما روش کار آن همانند ضدآفتاب نیست و مانع داخل شدن اشعه آفتاب به داخل پوست نمی شود بروکلی فعالیت خود را در داخل پوست انجام میدهد به این شکل که با افزایش تولید آنزیمهای محافظ از پوست در برابر صدمات اشعه ماوراء بنفشی از سلول های پوستی محافظت میکند. بروکلی را باید چند روز قبل از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب مصرف کرد، زیرا عملیات حفاظتی آن چند روز طول می کشد.

برنامه رژیم زیبایی

برای افزایش جریان خون در پوست

اسیدهای چرب امگا- ۳ را بیشتر مصرف نمایید. از ماهیهایی چون ساردین، قزل آلا و شاه ماهی استفاده کنید. گردو، اسفناج، تخم کتان، شاهدانه، تخم کدو و سویا را به رژیم غذایی تان اضافه کنید.

گردو را به سالادتان اضافه کنید و حتی میتوانید صبحها داخل شیرتان بریزید. دستورالعملهای غذایی مرا در فصل ۹ مطالعه کنید. منابع دیگر الی – آرجینین که یک ماده جادویی است علاوه بر گردو در بادام زمینی، بادام، تخم آفتابگردان، فندق، پسته، تخم شاهدانه، میگو، تخم مرغ و سویا یافت می شود.

همچنان ادامه دهید – نوشیدنیهای دارای فلاوانلی بالا را بنوشید.

پرینتایمیل

چگونه از سنگ‌پا استفاده کنیم؟

حداقل یک مرتبه در هفته و بهتر است شب‌هنگام از سنگ‌پا استفاده کنید تا بعد از سنگ‌پا کشیدن، پوست پا بتواند استراحت کند. قبل از سنگ پا کشیدن، پوست پا باید کاملا خیس خورده و مرطوب شود.

بهتر است پاها را به مدت ۱۰ دقیقه در آب ولرم صابونی قرار دهید. بعد سنگ‌پا را به ویژه در نقاطی که پوست پا در ناحیه پاشنه ضخیم‌تر شده است، مالش دهید این کار را برای ۱۰ دقیقه تکرار کنید. از آنجا که در ناحیه پاشنه پا سلول‌های مرده فراوانند، سنگ‌پا کشیدن دردی ایجاد نمی‌کند.

بعد از اتمام کار، پا را بشویید و خشک کنید و از یک کرم مرطوب‌کننده روی آن استفاده کنید. برای اینکه مجددا پوست پاشنه پا ضخیم نشود، بهتر است هر بار که می‌خواهید جوراب به پا کنید ابتدا پاها را خشک کنید و سعی کنید آنها را در معرض هوای سرد قرار ندهید.

فراموش نکنید نباید اجازه بدهید بین زمان‌های سنگ پا کشیدن زیاد فاصله بیفتد چون هر بار که پوست پا ضخیم شود، سنگ‌پا کشیدن به زمان بیشتری نیاز دارد و لطافت پا را از بین می‌برد.

پرینتایمیل

تمیزی و نگهداری از پاها

پاهای ما تمام وزن بدن مان را تحمل می‌کنند. هنگام انجام انواع تمرینات ورزشی مانند دویدن ساده، پاها به طور ویژه ای مانند ضربه گیر عمل می‌نمایند و در هر گام بلند، آسیب ها را تاب می‌آورند؛ بنابراین تا جایی که ممکن است باید از این اعضای مهم مراقبت کرد.

مراقبت از پاها

کفش های ورزشی مناسب ضامن سلامت پاها هستند

•از پاشویه که پوست را نرم و حساس می‌کند، اجتناب کنید. خیلی بهتر است که قبل از دویدن طولانی مدت و مهم، شب قبل پاهای تان را بشویید.

•همیشه با دقت پاهای تان را خشک کنید، خصوصاً فاصلۀ بین انگشتان پا را.

•هر نوع جراحت و زخمی را که موجب تولید قارچ (قرمزی، خارش، پوسته شدن…) می‌شود، فوراً درمان کنید.

•ناخن های انگشت های پای تان را به طور مرتب کوتاه کنید، اما نه خیلی کوتاه تا به خاطر کوتاه کردن بیش از حد، انگشت پای تان در کفش ورزشی زخم نشود.

•به طور مرتب، به وسیلۀ سنگ پا، هر گونه برجستگی و پینه را از کف پای تان بزدایید.

•قبل از دویدن، تمام نواحی حساسی را که در معرض برخورد و ضربه قرار دارند، به وسیلۀ باند یا پانسمان بپوشانید.

•اگر پای تان تاول زده است، قسمت تاول زده را به وسیلۀ پانسمان مخصوص یا گاز آغشته به وازلین، بپوشانید.

•بهتر است کفش هایی از جنس کتان بپوشید، این نوع کفش ها تا و چین کمتری می‌خورند.

کفش های ورزشی مناسب ضامن سلامت پاها هستند
بعد از ورزش کردن، پاها متورم می‌شوند. بنابراین برای انتخاب کفش مناسب، باید موارد زیر را رعایت کنید:
کفش را نیم سایز بزرگتر از اندازۀ پایتان انتخاب کنید.

برای خرید کفش، آخر روز را انتخاب کنید، از ساعت 5 بعد از ظهر به بعد.

کف پای تان باید در کفش ثابت باشد، اما انگشتان تان باید بتوانند حرکت کنند.

 بند کفش های تان را خیلی محکم نبندید (بهتر است بند کفش تان بزرگ، محکم و از جنس کتان باشد).
برای انتخاب کفش های ورزشی مناسب:
• بهتر است کفی کفش تان قابل تعویض و متحرک باشد تا راحت تر خشک شود.

•هنگام خرید کفش، کفش قبلی تان را هم همراه خود ببرید زیرا فرسایش آن نشان می‌دهد که چه نوع کفشی برای پاهای شما مناسب تر است.

•استفاده از پاشنه های ضد ضربه اجباری نیست، اما برای ورزشکاران حرفه ای توصیه می‌شود.

•با کفش های نو، به مدت خیلی طولانی ندوید. به پاهای تان زمانی را برای "سازگاری" بدهید.

•کفش ها، جزء وسایل شخصی محسوب می‌شوند. آنها را به دیگران قرض ندهید.

•به محض اینکه کفش های تان کهنه و فرسوده شدند، عوض شان کنید زیرا کفش های ورزشی آسیب دیده، باعث سایش، تاول و حتی التهاب تاندون ها می‌شوند.

•بعد از هر بار دویدن، کفش های تان را باز بگذارید تا هوا بخورند و خشک شوند.

برای انتخاب کفش می‌توانید با پزشک تان یا متخصص پا مشورت کنید، آنها می‌توانند توصیه های لازم و ضروری را برای خرید کفش مناسب برای شما داشته باشند.

پرینتایمیل

اگر به زیبایی پاهایتان اهمیت میدهید بخوانید

پاهای شما از اعضای مهم بدن هستند. چون این پاها هستند که شما را به هر جایی می برند پس باید به سلامت و زیابیی آنها هم دقت کنید ولی بسیاری از افراد توجهی به پاهای خود نمی کنند از دست دادن نرمی و لطافت پوست پا با شیوه های ساده قابل درمان است حتی میتوان از پیری پوست پا هم جلوگیری کرد در این بخش برخی از این راهکارها رابا هم یاد می گیریم.

موهای زائد را از بین ببرید

اگر مویی روی پاهای‌تان روییده است آن را اصلاح کنید. موهای زائد نیز می‌توانند ظاهر پاهای‌تان را زشت کنند.

چه کار کنید:موی روی پا را به هیچ عنوان با تیغ نزنید چون علاوه بر زیاد شدن مو و احتمال بروز خش‌های ناشی از تیغ زدن روی پوست، باعث ضخیم شدن پوست روی پا می‌شود. پس بهتر است از اپیلیدی یا اپیلاسیون استفاده کنید. برای این کار حتی می‌توانید به لیزر فکر کنید.

عادات بهداشتی درستی داشته باشید

یکی از قسمت‌های بدن که رعایت بهداشت روزانه آن اهمیت زیادی دارد‌، پاست. بنابراین باید هر روز شسته شود. حتی اگر هر روز دوش نگیرید، شستن پا باید بخشی از برنامه شبانه شما هنگام ورود به خانه باشد.

چه کار کنید:پاها عرق می‌کند و اگر صندل بپوشید ممکن است گرد و خاک روی آن بنشیند، بنابراین باید با آب گرم و صابون همه پا ازجمله انگشتان را خوب بشویید و بعد از آن با یک حوله خشک کنید. اگر صندل می‌پوشید به تمیزی ناخن‌های پای‌تان هم توجه کنید و دست‌کم هر ۲ روز یکبار بهداشت آنها را کنترل کنید. سه کیسه چای را در سه فنجان آب جوش بخیسانید سپس با نصف سطل آب سرد مخلوط کنید و پاهای خود را در آن بخیسانید  تا از شر بوی بد پاها هم خلاص شوید.

کف پاها را براق کنید

اگر دنبال این هستید که پاهای‌تان را صاف و براق ببینید، باید یک سوهان خوب بخرید. این سوهان باید مانند رنده پنیر برای پا عمل کند و تمام ورقه‌هایی که کف پا ایجاد شده را از بین ببرد. سعی کنید پوست‌های کلفت را با این سوهان از بین ببرید.

چه کار کنید:از سوهان‌های کف پا برای لایه‌برداری استفاده کنید و بعد از آن پوست‌تان را مرطوب کنید. از کرمی استفاده کنید که پوست را خیلی زود ترمیم می‌کند. می‌توانید دو قاشق غذاخوری آبلیمو را با سه قاشق غذاخوری عسل و یک قاشق چای‌خوری گلیسیرین نیز ترکیب کنید. مخلوط به‌دست آمده را به پاهای‌تان بمالید و بگذارید نیم ساعت روی پاهای‌تان بماند. این کار باعث روشن شدن پوست پا می‌شود.

خشک نگذارید

تعداد بسیار کم غدد چربی پوست، پا را مستعد خشکی می‌کند. افزایش سن و حجم کم سلول‌ها این مشکل را بدتر می‌کند.

چه کار کنید: آبرسانی روزانه را فراموش نکنید. نرمی پوست پا را با استفاده از کرم بلافاصله بعد از حمام -درحالی‌که پوست هنوز مرطوب است- به آن بازگردانید. فرمول کرم پا با لوسیون بدن متفاوت است و به پوست ضخیم کف پا نفوذ می‌کند. اگر از کرم استفاده می‌کنید بین انگشتان‌تان را خشک کنید چون جمع شدن رطوبت در آن قسمت باعث رشد باکتری‌ها می‌شود.

مراقب ناخن شست‌پا باشید

برخلاف دیگر ناخن‌های پا که با افزایش سن نازک می‌شوند، ناخن شست پا سخت‌تر و ضخیم‌تر می‌شود و می‌تواند در پوشیدن کفش مشکلاتی ایجاد کند.

چه کار کنید: بهترین کار این است که شب‌ها ناخن شست پا را وازلین بزنید تا نرم‌تر شود. برای جلوگیری از رفتن ناخن به داخل گوشت پا بهتر است ناخن‌تان را به صورت مربعی بگیرید و بعد با سوهان ناخن، گوشه‌های آن را مرتب کنید.

حواس‌تان به پینه باشد

این امکان وجود دارد که بین مناطق ضخیم و سخت‌شده پوست پا فشار و اصطکاک ایجاد شود که البته ژنتیک در بروز آن بسیار موثر است. ایجاد پوست اضافه هم در طول زمان و اتصال آن به ناخن می‌تواند مشکلات زیادی ایجاد کند.

چه کار کنید: از یک سوهان یا سنگ پا برای از بین بردن سلول‌های مرده پوست در حمام استفاده کنید. اگر دیدید لایه شاخی پوست هم رشد زیادی کرده هر دو هفته یک بار پا را در روغن و آب گرم به مدت ۱۰ دقیقه ماساژ دهید تا پوست آن نرم شود.

نگذارید ناخن زرد شود

استفاده از لاک‌های تیره می‌تواند باعث زرد شدن ناخن شود.

چه کار کنید: از سوهان‌های مکعبی که برای تمیز کردن روی ناخن هستند استفاده کنید. می‌توانید از لاک‌های روشن هم استفاده کنید تا این تغییر رنگ از بین برود. استفاده از محصولات حاوی اسید سیتریک مانند لیمو نیز می‌تواند باعث از بین رفتن زردی ناخن شود. زردی مداوم ناخن می‌تواند نشانه‌ای از بروز اختلال در سلامت شما باشد.

منبع-مجله سیب سبز

پرینتایمیل

آموزش روش های از بین بردن بوی بد کفش

بوی بد کفش و جوراب مشکلی است که بیشتر مردم دنیا با آن هر روز دست و پنجه نرم می کنند. با روش های موجود در این مقاله، میتوانید به خوبی این مساله را حل کرده و از شر بوی بسیار نامطبوع کفش های خود خلاص شوید.

دلایلی که باعث ایجاد بوی بد کفش میشود:

باکتری: باکتری ها دلیل عمده بوی بد کفش ها هستند. به محض اینکه آنها وارد کفش ها می شوند، بلافاصله به پاها چسبیده و تولید بوی نامطبوعی می کنند.در ضمن، فعالیت باکتری ها در پاهای بدون جوراب و محیط مرطوب درون کفش به مراتب بیشتر می باشد.

تعریق: بدن پیوسته عرق می کند؛ بنابراین، محیط درون کفش مرطوب شده و باعث رشد و تکثیر سریع باکتری ها می شود.

مشکلات مربوط به پاها: زخم و یا التهاب موجود در پاها می تواند بوی نامطبوعی تولید کند.

 

از بین بردن بوی بد کفش با جوش شیرین

یکی از بهترین موادی که بوی بد کفش ها را از بین می برد، جوش شیرین می باشد. شما می توانید هر شب بعد از استفاده از کفش، مقداری جوش شیرین در کف آن ریخته، سپس تا صبح آن را به حال خود رها کنید. صبح قبل از استفاده مجدد، کفش ها را کاملا از جوش شیرین پاک کرده و آنها را بپوشید، بدین ترتیب کفش تان بوی بد نمی گیرد.

 

از بین بردن بوی بد کفش با اسانس ها

امروزه اسانس های مختلفی از قبیل عصاره اوکالیپتوس، گل میخک و یا برگ چای را می توان از اکثر سوپر مارکت ها و یا عطاری ها خردیداری کرد. بنابراین، یکی از این اسانس ها را در کفش خود قرار داده؛ سپس بر روی آن یک کاغذ بگذارید. کفش خود را به همین حالت شب تا صبح رها کنید تا بوی بد به کلی برطرف شود. این روند را هر شب تکرار کنید.

 

از بین بردن بوی بد کفش با الکل

از الکل میتوان هم برای از بین بردن بوی بد و هم برای کشتن باکتری های موجود در کفش استفاده کرد. برای این منظور، مقداری مناسبی الکل را در یک ظرف ریخته و ظرف حاوی مایع را در کف کفش قرار بدهید تا آرام آرام الکل از ظرف خارج شده و محیط درون کفش را ضد عفونی کند. سعی کنید هر شب این روند را انجام دهید تا به طور پیوسته باکتری های موجود در کفش کشته شوند. با این روش هم بوی بد برطرف می شود و هم سلامت پاها تضمین می شود.

 

شستشوی مرتب پاها

شستشوی پاها به طور مرتب، باعث می شود تا روند رشد و تکثیر باکتری ها کمتر شده و بوی نامطبوع کفش ها هم به خوبی بر طرف شود. بنابراین، بعد از هر بار استفاده از کفش، پاهای خود را کاملا با آب و صابون بشویید. در ضمن، هرگز پاهای مرطوب خود را در کفش نکنید زیرا، رطوبت بهشت باکتری ها بوده و تکثیر آن ها را سریع تر می کند.

 

پوشیدن جوراب

پوشیدن جوراب یکی از ساده ترین راه های مقابله با ایجاد بوی بد کفش می باشد. معمولا افراد به دلایل مختلفی از قبیل جفت و جور نشدن پاها در کفش و یا احساس گرما، ممکن است جوراب نپوشند. اما هیچ چیزی بهتر از جوراب نمی تواند بوی نامطبوع کفش را کمتر کند. بنابراین، همیشه از جوراب های تمیز استفاده کرده و پس از هر بار استفاده، آن ها را کاملا بشویید. در ضمن، پشت سر هم فقط از یک جفت جوراب استفاده نکنید.

 

از بین بردن بوی بد کفش با چای سیاه کیسه ای

چای سیاه به طور کلی دارای ماده ای به نام تانین بوده که در از بین بردن باکتری ها و سم زدایی بسیار موثر است. بنابراین، یک عدد چای کیسه ای را در آب در حال جوش بگذارید. سپس، بعد از چند دقیقه، کیسه چای را از ظرف خارج کرده و بگذارید تا مایع به مدت ۵ دقیقه خنک شود. در نهایت، ظرف حاوی مایع را به مدت ۱ ساعت یا بیشتر درون کفش قرار دهید تا بوی بد درون کفش برطرف شود.

لایه خشک کننده (ضد رطوبت) در کفش

اگر هر روز مجبورید برای مدت طولانی کفش بپوشید، احتمالا نگران بوی بد پاهای خود خواهید شد. بخصوص اگر مجبور باشید که در یک مکان عمومی، کفش های خود را در بیاورید. برای رفع این نگرانی، حتما از یک ورقه ضد رطوبت در کفش هایتان استفاده نمایید. بدین منظور، ورقه ها را کف کفش قرار دهید. در ضمن، این ورقه ها بسیار سبک می باشند و آنها را هرگز حس نخواهید کرد. درضمن پس از هربار استفاده آنها را تعویض نمایید.

 

استفاده از پودر بچه

پودر بچه در موارد مختلفی به کار می رود که یکی از آنها مقابله با بوی بد کفش است. فراموش نکنید که این پودر به خوبی بوی بد مدفوع نوزادان را بر طرف می کند. بنابراین می تواند در رفع رایحه نامطبوع کفش ها کاملا مفید باشد. برای اینکار قبل از اینکه کفش هایتان را بپوشید، مقداری از پودر بچه روی پاهایتان بریزید. اگر پاهایتان زیاد عرق می کند، گهگاهی، پاها را از کفش در آورده و مجددا مقداری پودر روی آنها بریزید،

 

قرار دادن کفش ها در فریزر

اگر همه کارهای گفته شده در بالا را انجام دادید ولی باز هم از شر بوی بد کفش تان رها نشدید، کفش ها را در یک پاکت و یا کیسه در بسته قرار داده و آن را در فریزر و دمای بسیار پایین قرار دهید. این کار را هر شب تکرار کنید زیرا اکثر باکتری های موجود به ویژه آنهایی که در کفش ها قرار می گیرند، هرگز نمی توانند در دمای ها بسیار پایین زنده بمانند. بنابراین، با فریزری کردن کفش ها می توانید به خوبی این بوی نامطبوع را بر طرف نمایید. وقتی کفش ها را از فریزر درآوردید و بوی بد نمی داد، بگذارید تا یخ آن آب شود و سپس بپوشید.

 

منبع: وبسایت زندگی آنلاین

پرینتایمیل

مقالات دیگر...

بیشتر بدانید ...

در ارتباط باشید ...

      

عضویت در خبرنامه پزشکی