دکتر دنیلی
دکتر دنیلی

مجله پزشکی - شماره ۸

از ضرب‌دیدگی تا شکستگی

فرض کنید حین پیاده‌روی، پایتان به سنگ کوچکی گیر می‌کند و زمین می‌خورید و دیگر نمی‌توانید پایتان را تکان دهید. کم‌کم متوجه می‌شوید مچ‌تان در حال ورم کردن و کبود شدن است. از کجا می‌فهمید پایتان شکسته، پیچ‌خورده یا ضرب دیده است؟ اصلا این آسیب‌ها چه تفاوتی با هم دارند؟

 

 بد نیست بدانید تشخیص آسیب‌های وارد شده به مفصل و استخوان و عضلات که تحت عنوان شکستگی، ضرب‌دیدگی، دررفتگی، کوفتگی، رگ‌ به‌ رگ‌ شدن و... آنها را می‌شناسیم اصلا ساده نیست و نیاز به نظر پزشک دارد و نمی‌توانیم با یک نگاه ظاهری متوجه شویم که چه اتفاقی افتاده است.

ادامه مطلب

 

تمیزی و نگهداری از پاها

پاهای ما تمام وزن بدن مان را تحمل می‌کنند. هنگام انجام انواع تمرینات ورزشی مانند دویدن ساده، پاها به طور ویژه ای مانند ضربه گیر عمل می‌نمایند و در هر گام بلند، آسیب ها را تاب می‌آورند؛ بنابراین تا جایی که ممکن است باید از این اعضای مهم مراقبت کرد.
 

ادامه مطلب

 

آناتومی پا و ۵ استخوان پا که باید بشناسید!

بدن انسان از اعضای مختلفی تشکیل شده است. آناتومی بدن انسان نگاه دقیقی به جزییات بدن به ما خواهد داد.  در این نوشته می خواهیم آناتومی پا را از نظر بگذرانیم و توضیحاتی درباره تک تک اجزای پا به شما عزیزان عرض کنیم.

کف پا از ۲۶ استخوان تشکیل شده است. دو استخوانی که در پشت پا قرار دارند یعنی استخوان های تالوس Talus و پاشنه یا کالکانه Calcaneous را روی هم رفته هیندفوت Hindfoot یعنی پشت پا می نامند.

ادامه مطلب

 

مراقبت و ماساژ دادن قلب دوم

خیلی زمانها پیش یک آگهی تلویزیونی در مورد دمپایی های اوتافوکو بود که می گفت : یک ضرب المثل ژاپنی می گوید پای شما قلب دوم شماست .

البته هدف آنها فروش دمپایی هایشان بود که بر خلاف خیلی از آگهی های این روزگار دمپایی های خیلی خوب و با کیفیتی هم بود ولی در مجموع این حرف خیلی درستی است به چندین دلیل :

ادامه مطلب

 

چگونه کفش کتانی انتخاب کنیم؟


ادامه مطلب

 

افرادی که پای خود را می‌کشند

افرادی که دچار مشکل افتادگی پا (foot drop) هستند، هنگام بلند کردن پای خود با مشکل روبرو می باشند و هنگام راه رفتن، نوک پای خود را روی زمین می کشند.

 

افتادگی پا، یک بیماری نیست، بلکه نشانه ای از یک مشکل اساسی عصبی یا عضلانی است. افتادگی پا می تواند موقتی یا دائمی باشد.

اگر شما دارای افتادگی پا هستید، باید مچ پای خود را محکم با آتل مخصوصی ببندید.

ادامه مطلب

 

مقالات دیگر...

پرینتایمیل

در ارتباط باشید ...

      

عضویت در خبرنامه پزشکی