دکتر دنیلی
دکتر دنیلی

کفش ( ساختمان و انواع )

قدیمی ترین کفش موجود در جهان در سال ۱۹۳۸ در آمریکا کشف شد که قدمتی به حدود ۷-۸ هزار سال قبل از میلاد مسیح برای آن تخمین زده میشود(عکس ۱).

امروزه کفش تنها به عنوان پوششی ساده برای راه رفتن نیست بلکه از مصارف طبی و درمانی تا دنیای مد وزیبایی را در تسخیر خود در آورده است و حتی انواع مختلف آن در فرهنگها و اقلیمهای متفاوت نشانگر خصوصیات اقلیمی و فرهنگی هر شخص نیز میتواند باشد.(عکس ۲)

از لحاظ ساختمان کلی هر کفش دارای اجزا متفاوتی است :

 

 

 

کفه(Sole)

اصلیترین قسمت در هر کفش میباشد که از سه قسمت خارجی ، میانی ، و داخلی تشکیل شده است. قسمت خارجی (outsole) طوری طراحی میگرددتا توان مقابله با فرسایش ناشی از اصطکاک با سطح زمین را نیز داشته باشد که بر حسب کاربرد کفش ضخامت متغییری دارد و معمولا محکم ترین قسمت کفش است.قسمت داخلی (insole) قسمت داخلی کفه است که در تماس مستقیم با پا قرار میگیرد و از جنسی تهیه میگردد که حداقل واکنش را با پوست پا داشته باشد و حداکثر راحتی را برای پا به همراه داشته باشد و درنهایت قسمت میانی(midsole) که بیشترین نقش آن جذب کننده فشار وارده از سطح زمین به پا می باشد   (shock absorber) .

 

پاشنه(Heel)

قسمت عقبی کفه کفش است که نقش حمایت کننده پا در هنگام فرود بر روی زمین را دارد و ارتفاع متغییری بر حسب کاربردهای مختلف کفش دارد ومعمولا از جنس اصلی کفه با مقداری تغییرات در ضخامت می باشد.

 

رویه (Vamp)

رویه کفش مهمترین قسمت پوشاننده پا است که ظاهر اصلی کفش را نیز میسازد میتواند بلند ، کوتاه ، بند دار ، زیپ دار و یا ساده باشد ، در قسمت جلو به عنوان محفظه انگشتان (toe box) نامیده میشود که میتواند پهن و یا باریک باشد و معمولا از جنسی ساخته میشود که علاوه بر فراهم کردن انعطاف پذیری ، دوام ظاهری نیز داشته باشد و به علاوه قابلیت تمیز کردن را نیز داشته باشد.

 

زبانه(Tongue)

در کفشهای که رویه یکسره ندارند این قسمت باعث میگردد که بعد از بستن بند یا زیپ روی کفش، رویه کفش حالت یکپارچه به خود بگیرد.

اجزا ذکر شده به عنوان اساس ساختمانی هر کفش میباشد و هر نوع کفشی میتواند اجزا اضافه بر حسب کاربرد آن داشته باشد.

کفشها دارای انواع مختلفی مثل ورزشی ، طبی ، ارتوپدی ، روزانه ، جهت مد و زیبایی، پاشنه تخت ، پاشنه بلند و غیره میباشند که هر کدام به طور جداگانه در مقالات بعدی مورد بررسی قرار میگیرند.

پرینتایمیل

بیشتر بدانید ...

در ارتباط باشید ...

      

عضویت در خبرنامه پزشکی