دکتر دنیلی
دکتر دنیلی

کفش ( کفشهای کفه گهواره ای)

 

 

 

از اوایل دهه ۱۹۹۰ میلادی گروهی از کفشها به بازار عرضه شدند که دارای کفه های(Sole) کلفت تر از معمول به همراه پاشنه(Heel) گرد بودند ، این گروه کفشها به عنوان کفه گهواره ای شناخته میشوند.

 این نوع کفه در هر نوعی از کفش قابل استفاده است و آنچه که هدف اصلی این نوع از کفشهاست ایجاد یک قوس طولی در راستای پا میباشد.

 

 

 

 

خواص گوناگونی برای این نوع از کفشها عنوان شده است :

 

۱) با توجه به اینکه فرم گهواره ای در کفه(sole) این نوع کفش  کمک به قدم برداشتن میکند لذا در افرادی که به هر دلیلی دارای محدودیت حرکتی از ناحیه مچ پا هستند میتواند به راحتتر شدن راهپیمایی کمک کند.

 

۲)در افرادی که دارای آرتروز مفصل شست پا (Hallux Rigidus)هستند و هنوز یا کاندید مناسبی برای جراحی نیستند و یا تصمیم به جراحی ندارند با کم کردن فشار روی انگشتان در فاز بلند شدن پنجه از روی زمین (Toe Off) به راحتتر شدن راهپیمایی کمک میکند.

 

۳) از انجا که در حین راه رفتن با اینگونه کفشها محور وزن کمی به سمت عقب مفصل مچ پا جابجا میگردد لذا شخص در حین ایستادن استفاده بیشتری از عضلات ساق و ناحیه سرینی(Gluteal) میکند و به تقویت این عضلات و اصلاح ساختار بدنی (Body Posture )کمک میکند.

۴) با توجه به ناپایداری نسبی در حین ایستادن و راه رفتن با اینگونه کفشها ، استفاده بیشتری از عضلات کمر و شکم(Core muscle)   صورت میپذیرد و تا حدودی باعث سفت تر شدن این عضلات میگردد.

 

موارد بالا مهمترین مزایای استفاده از این گونه کفشهاست با اینحال آنچه که باید بسیار بر ان تاکید نمود این است که شدت تاثیر گذاری در این موارد توسط این کفشها پایین است و به علاوه بدن بعد از مدت کوتاهی به سیستم جدید عادت کرده و خصوصا عضلات در گیر شده ساختار بدنی مجددا به وضعیت قبلی باز میگردند، هم چنین با توجه به خاصیت ناپایداری ایجاد شده توسط این گونه کفشها استفاده اینها در افراد دارای مشکلات مفاصل زانو و لگن و بعضا ستون فقرات توصیه نشده و حتی در افراد دارای بعضی بیماریهای نورولوژیک منجر به عدم تعادل ممنوع خواهد بود چراکه احتمال افتادن روی زمین را افزایش میدهد.

 

مطالعات متعددی بر روی میزان تاثیر گذاری این کفشها در تناسب اندام صورت گرفته و اثرات چشمگیری گزارش نشده است به علاوه پوشیدن اینگونه کفشها در حین دویدن یا ورزشهای پرتحرک دیگر هیچ برتری نسبت به کفشهای مخصوص هر ورزش نداشته و توصیه نمیگردد.

 

آنچه که در تبلیغات بر افزایش قد به دنبال پوشیدن اینگونه کفشها ادعا میگردد که خلاف واقعیت بوده و تنها تاثیری که در مراحل ایتدایی پوشیدن اینگونه کفشها باعث ایجاد توهم افزایش قد میگردد راست تر ایستادن فرد به دلایل ذکر شده  در بالا میباشد.

 

در پایان اینکه: کفشهای کفه گهواره ای در مجموع کفشهای مناسبی برای راهپیمایی روی سطوح هموار میباشند که خصوصا در افرادیکه دارای اختلالات دردناک در کف پا میباشند مفید هستند ولی باید توجه داشته که خواص شگفت آور ذکر شده در تبلیغات برای اینگونه کفشها چندان به واقعیت نزدیک نیست.

 

 

 

پرینتایمیل

بیشتر بدانید ...

در ارتباط باشید ...

      

عضویت در خبرنامه پزشکی