دکتر دنیلی
دکتر دنیلی

6 نکته برای مراقبت از پا و ناخن

پاهایتان شما را سرتاسر دنیا میگردانند و به شما کمک میکنند تا تمام روز بایستید و کار کنید. اما آنها نیز نیاز به مراقبت دارند تا نرم، قوی وسلامت بمانند.

این 6 نکته کمک می کند تا همیشه پاهایی زیبا و سالم داشته باشید.

 

نرمشان کنید

استفاده از سنگ پا یا سوهان پا روی پاشنه ی مرطوب و پینه ها. این کار باعث میشه که پاهای شما در کفش های پشت باز زیبا به نظر برسند.

 

ابتدا پاهای خود را داخل تشتی از آب ولرم به مدت 10 تا 15 دقیقه بخیسانید، این کار به نرمتر شدن پوست شما کمک میکند. سپس به آرامی بوسیله ی سنگ پا پوستهای ضخیم را از بین ببرید. یک متخصص پا حمام پا با آب گرم و چای سیاه (اسيد تانيك‌) را پیشنهاد میکند. اسيد تانيك‌ یک عامل آنتی باکتریال طبیعی است که ازبروزعارضه ی پای ورزشکار جلوگیری میکند.

اسکراب های مرطوب کننده پا ساخته شده از گیاهان مثل هسته ی میوه ی خرد شده، شکر یا مواد شیمیایی لایه بردار همچنین به برداشته شدن پوستهای مرده کمک می کنند. بعد از اسکراب، کرم مغذی یا مرهمی که شامل کره ی شى‌ (shea butter ) یا کره کاکائو باشد استفاده کنید.

 

1- مرطوب کنید

اگر پاشنه های شما خیلی خشک و ترک دار هستند، از یک متخصص پا یا پوست مشورت بگیرید. اگر خیلی در وضعیت بدی نیستند، تعدادی محصولات مرطوب کننده هستند که می توانید از میان آنها انتخاب کنید.

 

ابتدا، بهتر است برای نرم کردن پینه ها هنگام راه رفتن ازبالشتکهای حاوی دارو مخصوص پاشنه استفاده کنید که نیاز به نسخه هم ندارند.  

از کرمهای petrolatum (مرهم‌ وازلين‌ )، emollient (داروى نرمساز) یا humectant (نم‌نگهدار ) مثل اسید لاکتیک که رطوبت را به پوست می رسانند استفاده کنید.

 
 

2- با قارچ  بجنگید

 

درمانهای بدون نسخه ی ضد قارچی در انواع مختلف دیده میشوند: لاکها، کرمها، لوسیونها، محلولها، اسپرهای پودری و مایع. این محصولات در موارد خفیف پای ورزشکار بهتر عمل میکنند و احتمالاً در ناخنهای قارچی نتیجه بخش نخواهند بود چون این بیماری درمانهای سختتری نیاز دارد.

 

مهم نیستبه چه شکل باشد، همه آنها حاوی یکی از این عناصر فعال هستند و همه به یک اندازه موثر می باشند: تربینافین(terbinafine ) ، تولنفتات(tolnaftate ) ، مایکونازول( miconazole)، ciclopirox یا کلوتریمازول. یک متخصص پا می گوید، روغن درخت چای که بعضی اوقات روغن melaleuca هم نامیده میشود، همچنین در موارد خفیف پای ورزشکار هم اثر گذار خواهد بود.

  • اگر پاهایتان زیاد عرق میکند، از پودرها یا اسپری های دارویی استفاده کنید. پودرها اغلب آلومینیم کلراید هگزاهيدرات‌ دادند که پا را خشک نگه میدارد.
  • اگر پاهای خشکی دارید، از لوسیونهای ضد قارچی استفاده کنید.

قبل از استفاده از پودرها یا لوسیونهای ضد قارچی بطور کامل پاهای خود را خشک کنید.

در مکانهای تاریک و مرطوب قارچهای پای ورزشکار رشد و نمو میکنند. رعایت اصول اولیه بهداشت پا بهترین راه برای جلوگیری ازعفونتهای قارچی است. پاهای خود را مرتباً بشویید و آنها را کاملاً خشک کنید، مخصوصاً بین انگشتان. جورابهای تمیز بپوشید و روزانه تعویض کنید.

 

4- کرم ضد آفتاب استفاده کنید

بر روی پاهای خود کرم ضد آفتاب بزنید. هنگامی که با پای برهنه هستید یا صندل پوشیده اید از ضد آفتاب با SPF حداقل 30 استفاده کنید.

 

5-از ساپورت پا استفاده کنید

ایستادن طولانی مدت باعث دردناک شدن پا می شود. استفاده از کفی کفش کفشها را راحتتر میکند. 

  • از کفی هایی استفاده کنید که یک پوسته ی پلاستیکی در زیر آن دارد. متخصصین پا میگویند آن پوسته آنها را مقاومتر میسازد که ساپورت بهتری برای پا باشد.

 

ناخنهای پای خود را فراموش نکنید

به پدیکور علاقه دارید؟ تکنیک آن مهم است. کوتاه کردن پوست و ناخن بصورت ناشیانه می تواند به پوسته شدن اطراف ناخن و ناخنهای روییده در گوشت بیانجامد.

همچنین، مطمئن باشید که تکنیسین ناخن پوست دور ناخن را بیشتر به عقب ببرد تا آنکه آنرا کوتاه کند، چون این عمل باعث بوجود آمدن عفونت می شود.

  • اگر خودتان پدیکور ناخنهای خود را انجام می دهید، به دنبال قیچی مخصوص ناخنی باشید که دسته های منحنی داشته باشد و انبر برش آن به شکلی باشد که انحنای طبیعی ناخن را حفظ کند.

ناخنهای شما به صورت طبیعی با افزایش سن تردتر می شوند. عناصر موجود در برخی لاکهای ناخن و لاک پاک کن ها پروسه خشک شدن ناخن را تسریع می کنند. یک مانیکوریست متخصص پیشنهاد می کند که لاکهایی استفاده کنید که حاوی عناصر فرمالدئيد (formaldehyde) ، تولوئن‌(toluene) و  دیبوتیل فتالات(dibutyl phthalate) نباشد. او همچنین استفاده از لاک پاک کن های بدون الکل را پیشنهاد می کند.

برای مرطوب کردن ناخنهای خود، این متخصص زیبایی پیشنهاد می کند که از کرمهای مخصوص پوست دور ناخن، وازلین یا روغن ویتامین E استفاده کنید. آنها رو روی کل ناخن خود و پوست دور ناخن قرار داده و به آرامی بمالید.

  ترجمه و تلخيص در تحريريه كلينيك دكتر دنيلي

پرینتایمیل

در ارتباط باشید ...

      

عضویت در خبرنامه پزشکی