دکتر دنیلی
دکتر دنیلی

مقالات تخصصی پا

ارتباط ماساژ 6 نقطه پا و سلامتی بدن

تحریک نقاط حساس کف پا، تأثیر مثبتی روی گردش خون، فشارخون و ... می گذارد

 ماساژ پا,فواید ماساژ کف پا,نحوه ماساژ پا

ارتباط ماساژ 6 نقطه پا و سلامتی بدن
در بدن انسان میلیاردها پایانه عصبی وجود دارد که تحریک آن ها روی وضعیت جسمی، تأثیر مثبتی می گذارد. این کار را می توان با ماساژ دادن یا فشار وارد آوردن روی پایانه عصبی، انجام داد.
تحریک نقاط حساس روی کف پا، تأثیر مثبتی روی گردش خون، فشارخون و میزان هورمون می گذارد که برای کاهش میزان استرس و رهایی از بی خوابی مفید است و در رفع دردهای بدن، دفع سنگ کلیه، درمان دیابت و رفع التهاب استخوان و مفصل موثر است.

 

اما ۶ نقطه حساس عبارتند از:
- شست پا: آیا دوست دارید لاغر باشید؟ کافی است هر بار که هوس خوردن ماده غذایی چاق کننده می کنید، شست پای خود را ماساژ دهید.

 

- قسمت وسط کف پا: در این قسمت پایانه عصبی متعددی وجود دارد؛ با ماساژ دادن این قسمت می توان استرس را از بین برد و به بهتر شدن تنفس کمک کرد. ماساژ دادن این قسمت، تأثیر مثبتی روی دیافراگم می گذارد. دیافراگم نوعی عضله گنبدی شکل است که هنگام نفس کشیدن به ریه کمک می کند تا روند پر و خالی شدن آن بهتر انجام شود.
 
- بندهای انگشت شست پا: با ماساژ دادن انتهایی ترین قسمت شست پا «نزدیک به کف پا »می توان فشار و استرس وارد شده به بدن را کاهش داد. این کار همچنین باعث سلامت غده تیروئید نیز می شود. اگر فرد به صورت مداوم در معرض استرس قرار گیرد، عملکرد غده تیروئید نیز دچار مشکل می شود.

 ماساژ پا,فواید ماساژ کف پا,نحوه ماساژ پا

با ماساژ قسمت وسط کف پا می توان استرس را کاهش داد

 

 - قسمت مرکزی شست پا: ماساژ دادن این قسمت از پا، تأثیر مثبتی روی غده هیپوفیز می گذارد. این ساختار در مغز، عملکرد غدد دیگر بدن را کنترل می کند. راه ساده برای تنظیم میزان هورمون در بدن، فشار دادن یا ماساژ دادن قسمت وسط شست است.

 

- لبه داخلی کف پا: آیا همیشه احساس خستگی و بی حالی می کنید؟ شاید لازم است که غدد آدرنال را تحریک کنید. برای این که بدن انرژی بگیرد، قسمت لبه های داخلی کف پا را ماساژ دهید زیرا اعصاب موجود در این قسمت به غدد آدرنال ارتباط دارد.

 

 - قسمت کنار پاشنه پا: متخصصان می گویند ماساژ دادن این قسمت از پا، در دفع سمومی که در بدن تراکم پیدا کرده، موثر است. با ماساژ دادن این قسمت، سیستم دفع بدن فعال تر می شود. این حرکت را به طور منظم انجام دهید، میوه و سبزی فراوان نیز مصرف کنید تا از بدن سم زدایی شود.
منبع: salamatnews.com

پرینتایمیل

ارتباط پا با قلب چیست

 دورترین نقطه بدن که قلب وظیفه دارد خون پمپاژ شده را به آن برساند، پاها هستند. اگر به هر دلیل از جمله بیماری های شریانی محیطی یا انسداد سرخرگ ها، خون به پا نرسد، جریان خون لازم در ناحیه پاها کاهش می یابد.

 سلامت پا و به ویژه کف پا یکی از مهمترین ارکان سلامت عمومی بدن است که اغلب نادیده گرفته می شود. نتیجه یک تحقیق نشان می دهد حدود سه چهارم افراد در طول زندگی خود یک مشکل جدی مرتبط با پا را تجربه می کنند که به راحتی قابل پیشگیری بوده است.

روزانه به طور متوسط فشاری معادل چندصد تن بر اثر راه رفتن به پاها وارد می شود. این موضوع به وضوح گویای اهمیت این عضو از بدن است. یک چهارم از استخوان های بدن؛ یعنی حدود 50 استخوان، در مجموع در دو پا قرار دارند که می توانند منجر به درد و ناراحتی در ناحیه زانو، ران و کمر شوند. همچنین پاها متشکل از بیش از 60 مفصل و 200 ماهیچه، تاندون و رباط هستند.

ارتباط پا با قلب چیست


دورترین نقطه بدن که قلب وظیفه دارد خون پمپاژ شده را به آن برساند، پاها هستند. اگر به هر دلیل از جمله بیماری های شریانی محیطی یا انسداد سرخرگ ها، خون به پا نرسد، جریان خون لازم در ناحیه پاها کاهش می یابد. یکی دیگر از دلایل عدم دریافت خون و اکسیژن کافی در پا، وجود پلاک در رگ های خونی است.
مشکل خون رسانی به پاها در بیماران دیابتی بسیار جدی تر است و می تواند اثرات نامطلوبی در پی داشته باشد: بنابراین کاهش جریان خون در ناحیه پا، یک تهدید جدی برای سلامت است.

 کفش های پاشنه دار ممنوع


استفاده از کفش پاشنه بلند باعث می شود که زانو تحت فشار بیشتری قرار گیرد و استخوان ها و مفاصل سایش پیدا کنند. این امر به مرور زمان باعث بروز دردناک ترین شکل آرتروز زانو می شود.
آرتروز زانو در زنان دو برابر شایع تر از مردان است و همین امر محققان را به فکر واداشت که شاید این امر ناشی از تفاوت در راه رفتن و لباس پوشیدن آنان باشد. تحقیقات بیشتر نشان داد که آرتروز زانو نتیجه مستقیم استفاده از کفش پاشنه بلند است.
در این تحقیقات، استفاده از کفش پاشنه بلند در زنان لاغر و زنانی که اضافه وزن دارند، حرکات زانو و نیروهای وارد بر آن در هر دو حالت مورد بررسی قرار گرفت.
نتایج تحقیقات نشان می دهد که هنگام استفاده از کفش پاشنه بلند، زانو متحمل فشار و وزن بیشتری می شود؛ به علاوه شیوه راه رفتن فرد نیز در صورت استفاده از کفش نامناسب و پاشنه بلند متفاوت می شود. این امر علاوه بر آرتروز زانو، به کمر و ستون فقرات نیز آسیب جدی وارد می کند.
در ادامه تحقیقات آمده است که استفاده از کفش پاشنه بلند در زنان میانسالی که اضافه وزن دارند باعث بروز شکل حادتر آرتروز به نام استئوآرتروز تهاجمی می شود.
مدیر این پروژه تحقیقاتی از پاشنه بلند به عنوان پاشنه های قاتل یاد کرده و تاکید کرده است که میخچه و پینه پا، ارمغان های دیگر پاشنه های قاتل هستند.

 خار پاشنه چیست


خارپاشنه یکی از شایع ترین علل درد در ناحیه پاشنه است که به دلیل التهاب رباط متصل کننده پاشنه به پنجه بوجود می آید. کاهش وزن یکی از مهمترین روش های کاهش درد ناشی از خار پاشنه است؛ از طرفی استفاده از کفی های مناسب و طبی نیز موثر است. معمولا به افرادی که خار پاشنه دارند توصیه می شود پاهای خود را گرم نگه دارند و از ایستادن های طولانی مدت اجتناب کنند.

 کفش تنگ و نوک تیز مهمترین عامل آسیب به پا


کفش تنگ و نوک تیز عامل کج شدن استخوان پا، پینه و فرورفتن ناخن در پوست و گوشت انگشتان است. پزشکان توصیه می کنند که بهتر است نوک کفش گرد باشد و فضای کافی برای انگشتان وجود داشته باشد. از طرفی گیره هایی وجود دارند که می توانند پا را در حالت طبیعی نگه دارند و مانع از حرکت شست پا به سمت انگشتان دیگر شوند.

 چند نکته برای حفظ سلامت پا


-پاهای خود را همیشه تمیز و خشک نگه دارید
سلامت پا در گرو بهداشت آن است. هر شب پاهای خود را با آب ولرم و صابون بشویید و آن ها را ماساژ دهید، سپس به خوبی خشک نمایید. ارگانیسم های قارچی در پای مرطوب و کثیف رشد می کنند. خشک کردن بین انگشتان پا برای مقابله با عفونت های قارچی ضروری است.
-پاهای خود را هر شب معاینه کنید
هر شب هنگام خواب، پاهای خود را کاملا معاینه کنید. هرگونه تغییر در پوست پا و رنگ ناخن های پا، می تواند نشانه عفونت قارچی باشد. معاینه هر شب پا به ویژه برای بیماران مبتلا به دیابت ضروری است.
-هنگام گرفتن ناخن پا دقت کنید
هنگام گرفتن ناخن های پا مراقب باشید که ناخن ها در پوست و گوشت انگشتان فرو نروند، زیرا می توانند باعث عفونت دردناکی شوند.
-لاک نزنید
لاک یکی از عواملی است که سبب ضخامت، ترک خوردن، تغییر رنگ و فاسد شدن ناخن های پا می شوند. عفونت قارچی یکی دیگر از عوارض استفاده از لاک ناخن است.
- بدون جوراب یا دمپایی در محیط های عمومی راه نروید
راه رفتن بدون کفش یا دمپایی در محیط هایی مانند باشگاه یا استخر، زمینه را برای عفونت قارچی فراهم می کند.
-کفش، دمپایی و جوراب خود را با دیگران به اشتراک نگذارید
-جوراب پلاستیکی نپوشید؛ جوراب های پنبه ای بهترین گزینه هستند.
-هر شب پاهای خود را با روغن های طبیعی چرب کنید
-در زمستان پاهای خود را گرم نگه دارید
-در تابستان از کفش های مناسب و خنک استفاده کنید
-کفش های چرمی بهترین گزینه هستند زیرا سبب گردش هوا در کفش می شوند
-کفش های تنگ یا گشاد نپوشید
-از پوشیدن کفش های نوک تیز اجتناب کنید؛ چراکه باعث آسیب به استخوان انگشتان پا و پینه می شوند.
-عصر بهترین زمان برای خرید کفش است

منبع: ایرنا

پرینتایمیل

چرا بعضی افراد موقع ایستادن پا را به سمت داخل میگیرند. علل چرخش و انحراف پا به داخل چیست

در حالت طبیعی بچه ها در موقع ایستادن پنجه پای خود را مستقیم به طرف جلو میگیرند ولی در بعضی از بچه ها پنجه پا در موقع ایستادن، راه رفتن و دویدن به سمت داخل کج و منحرف میشود. این وضعیت را Intoeing یا به داخل بودن پا میگویند.

 


انحراف پاها به سمت داخل در هنگام ایستادن و راه رفتن

 معمولا اولین بار که بچه شروع به راه رفتن میکند والدین متوجه این وضعیت میشوند. در حالت شدید بچه موقع راه رفتن به خاطر همین مشکل بارها سکندری میخورد و به زمین میفتد. در هنگام راه رفتن یک پای بچه جلوی پای دیگر گیر کرده و وی را زمین میزند و یا در موقع راه رفتن لبه خارج پا به زمین گیر کرده و وی را زمین میزند.

این تغییر شکل اندام تحتانی در اکثر بچه ها با بزرگتر شدن بچه بطور خودبخودی خوب میشود.

 

علل چرخش پا به داخل چیست

سه علت مهم علت انحراف پای بچه به داخل است که عبارتند از:

 • چرخش پنجه پا به داخل که به آن متاتارسوس ادکتوس Metatarsus qdductus هم میگویند
 • چرخش ساق به داخل که به آن تورشن تیبیا Tibial torsion هم میگویند
 • چرخش ران به داخل که به آن آنته ورژن ران Femoral anteversion هم میگویند

 

 

 

 

 

متاتارسوس ادکتوس یا چرخش پنجه پا به داخل

در این بیماری مادرزادی، پنجه پای بچه به سمت داخل یعنی به سمت پای مقابل منحرف میشود. در تعدادی از این پا ها تغییر شکل اندک بوده و پنجه پا نرم و قابل انعطاف است و در تعدادی دیگر تغییر شکل شدید بوده و پنجه پا سخت و غیر منعطف است. این بیماری در اکثر اوقات در 6-4 ماه اول زندگی بطور خودبخودی خوب میشود. در صورت عدم بهبود ممکن است برای درمان نیاز به گچ گیری باشد. این بیماران بندرت برای بهبود نیاز به عمل جراحی دارند.

 

تورشن تیبیا یا چرخش ساق به داخل

علت این بیماری چرخیده بودن استخوان تیبیا یا درشت نی به داخل در زمان جنینی بچه است. چون استخوان درشت نیبه سمت داخل چرخیده است مچ و کف پا هم که به آن متصل هستند به سمت داخل کج میشوند و در نتیجه بچه کف پایش را به سمت داخل میگذارد.

این بیماری در اکثر بچه ها تا سن دو سالگی و در اکثر قریب به اتفاق آنها تا قبل از سن مدرسه بطور خودبخود خوب میشود. اگر چرخش استخوان درشت نی بچه تا بعد از 10 سالگی به اندازه کافی اصلاح نشود و بچه به خاطر این چرخش زیاد مشکل فراوانی در راه رفتن داشته باشد نیاز به تصحیح چرخش با استفاده از عمل جراحی دارد.

 

آنته ورژن یا چرخش استخوان ران به داخل 

علت این بیماری چرخیده بودن استخوان ران به داخل در زمان جنینی است. بعد از تولد هم این مشکل تا مدتها برای بچه میماند. چون استخوان ران به داخل چرخیده است، زانو و بدنبال آن ساق و بدنبال آن مچ و کف پا هم به طرف داخل میچرخند.

این بچه ها موقع نشستن روی زمین ساق هایشان را در دو طرف بدن قرار میدهند و به اصطلاح به شکل W یا قورباغه مینشینند. وقتی از جلو به اندام های تحتانی این افراد نگاه میکینم متوجه میشویم استخوان کشکک آنها به طرف داخل منحرف شده است.

این تغییر شکل استخوان ران در تقریبا همه بچه ها ( حدود 99 درصد موارد) با بالا رفتن سن و تا سن 10-8 خوب میشود. در صورتیکه چرخش استخوان ران تا سن ده سالگی به قدر کافی خوب نشود و بچه در این سن در راه رفتن و ورزش مشکل داشته باشد نیاز به عمل جراحی وجود دارد.

منبع: ایران ارتوپد

 

پرینتایمیل

درمانهای غیر جراحی و جراحي جهت خارپاشنه

خار پاشنه يا فاشيت پلانتار(plantar fasciitis )اختلالي دردناك در زير پاشنه است كه شيوع بالايي در جامعه دارد. درد ناشي از اين اختلال در مراحل اوليه فقط در چند قدم ابتدايي راه رفتن خصوصا در هنگام صبح احساس ميگردد ولي بتدريج با افزايش درگيري و ازمان اين اختلال به صورت درد دايمي زير پاشنه در هنگام راه رفتن تظاهر ميكند.

درمان اصلي اين اختلال غير جراحي و به صورت انجام تمرينات شديد و منظم كششي(در ادامه بطور کامل نشان داده شده است)  براي بافتهاي كف پا به مدت حداقل ٤ هفته و نيز اصلاح كفي كفش و بعضا استفاده از ارتوز هاي شبانه(night splint) ميباشد (عكس شماره۱)،

به علاوه در كنار اين درمانها استفاده از وسايل فيزيوتراپي از قبيل shock wave و laser و نيز تزريقات كورتون ويا PRP توصيه شده و موفقيتهايي داشته اند.
در صورت مراجعه به موقع بيمار و انجام صحيح درمانهاي پيشنهادي معمولا نزديك به ٩٠ درصد بيماران با درمانهاي فوق الذكر، بهبودي بدست مي آورند.

 

 

 

 

درمانهای کششی برای کف پا :
کشش عضلات ساق
الف) در لبه یک پله بایستید و سپس پاشنه پای خود را در شرایطی که زانو را صاف نگه داشته اید به پایین ببرید و کشش را پشت ساق خود حس کرده برای ۱۵ ثانیه صبر کنید و این حرکت را ۱۰ بار تکرار کنید(عکس ۲)

 

 

 

 ب) در حالی که برروی زمین پاهای خود را در وضعیت صاف قرار دادید به کمک طناب یا کشهای ورزشی مطابق با شکل عضلات ساق را به مدت ۱۵ ثانیه کشش دهید و ۱۰ مرتبه تکرار نمایید(عکس ۳)

 

 

 

 

 

ج) مقابل دیوار بایستید و کف پای خود را مطابق شکل به لبه دیوار قرار دهید و پنجه خودرا به دیوار فشار دهید و سعی کنید زانوی همین پا را صاف کنید در این وضعیت کشش مناسبی در کف پا و پشت ساق خود حس مینمایید
(۱۵ ثانیه و ۱۰ تکرار )، عکس شماره ۴
کشش فاشیای کف پا با کمک دست

 

 

 

 

 

مطابق شکل پای مبتلا را بر روی پای سالم قرار دهید و سپس در حالیکه انگشتان را در حداکثر کشش نگه داشته اید با کمک دست مقابل و یا یک جسم سخت بافتهای کف پا را از محل پاشنه تا زیر انگشتان محکم ماساژ دهید(عکس شماره ۵)

 

 

 

 

کشش و ماساژ فاشیای کف پا با کمک یخ یا توپ
 الف) یک بطری پلاستیکی محتوی آب یخ زده را زیر پای خود قرار دهید و مرتب در حالیکه با وزن خود به آن فشار میدهید آن را به عقب و جلو بلغزانید(۵۰ تا ۱۰۰ تکرار)، بهتر است جهت جلوگیری از آزردگی پوست با یخ اینکار با پای برهنه صورت نگیرد.(عکس شماره ۶)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ب) یک عدد توپ تنیس یا همسایز آن را زیر پای خود قرار دهید و همچنان که بر روی آن فشار میآورید آن را به عقب و جلو بلغزانید(۵۰ تا ۱۰۰ تکرار)عکس شماره ۷

 

 

 

 

تقویت خم کننده های انگشتان پا

الف) یک حوله به زیر پای خود قرار دهید و سعی کنید با کمک انگشتان خود آن را جمع کنید(این کار را ۱۰ بار تکرار کنید) عکس ۹

 

 

 

 

 

ب) اجسام کوچکی را بر روی زمین قرار دهید و سعی کنید با کمک انگشتان خود آنها را برداشته و به داخل ظرفی جمع کنید (اینکار را برای ۱۰ بار تکرار کنید) عکس ۱۰

توجه داشته باشید که انجام صحیح این حرکات در روزهای اول باعث افزایش نسبی درد میگردد که بتدریج بر طرف میشود و لذا انجام حداقل ۳ بار این مجموعه حرکات به مدت ۴ هفته به طور منظم باعث پاسخ درمانی میگردد.


با اين حال عده كمي از بيماران وجود دارند كه به اينگونه درمانهاي غير جراحي پاسخ مناسب نداده وهنوز از درد پاشنه شكايت ميكنند، اين بيماران معمولا واجد يكي از خصوصيات زير هستند:

 

 • بيش از ٦ ماه از شروع درد گذشته و به پزشك مراجعه كرده اند
 • اضافه وزن دارند
 • سيگار مي كشند
 • از كفشهاي نامناسب استفاده ميكنند
 • در زمينهاي ناهموار پياده روي ميكنند
 • بيماريهاي زمينه اي مثل ديابت ، اختلالات كاركردي تيروييد، روماتيسم مفصلي و ... دارند
 • درمانهاي كششي و كمكي ذكر شده در بالا را بكار نبسته اند
 • صافي كف پا و يا قوس افزايش يافته كف پا دارند كه تحت درمان نبوده است
 • كوتاهي نسبي تاندون پشت مچ پا(تاندون آشيل) دارد


 اين بيماران معمولا به عنوان انواع مقاوم به درمان طبقه بندي ميشوند و كانديد درمان جراحي ميباشند.
در گذشته درمان جراحي خار پاشنه با هدف برداشتن زائده خار مانند كه در عكس راديولوژي ديده ميشد و به همراه برشهاي بزرگ جراحي در كنار پاشنه پا صورت ميگرفت كه خود با عوارض زيادي همراه بود اما امروزه با پيشرفتهاي حاصل شده ديگر نيازي به برشهاي جراحي بزرگ نبوده و با ١ تا ٢  برش كوچك ١ سانتي متري و به كمك دستگاه آرتروسكوپي عمل جراحي صورت ميگيرد(عكس شماره 11) و دوران باز تواني بيمار بسيار كوتاه و از لحاظ زيبايي نيز قابل قبول ميباشد، در طي اين عمل جراحي ديگر به زائده خارمانند كه در عكس راديولوژي ديده ميشود و در واقع عامل درد نيست كاري نداشته و مستقيما آزاد سازي بافتهاي چسبيده به آن كه (علت اصلي درد ميباشد) صورت ميگيرد. 

نویسنده: دکتر آرش شرافت وزیری

پرینتایمیل

علل درد کف پا و مراقبت از کف پا

درد کف پا گاه مشکلات عمده ای ایجاد می کند. طبق نتایج بررسی ها، درد پا ممکن است به ۸ علت به وجود آید. بیماری هایی که روی گردش خون تاثیر می گذارد و توزیع نامناسب چربی ها در بدن می تواند زمینه این مشکل را فراهم می کند.


● علل :
▪ آرتروز، نقرس و استئوآرتریت: مفصل های متعددی در کف پا وجود دارد که نسبت به این نوع بیماری آسیب پذیر است.
▪ بیماری پارکینسون: این نوع و بیماری های دیگری که کنترل عضلات را دشوار می کند، روی کف پا نیز اثر خواهد گذاشت.
▪ فشار خون بالا: به علت تراکم مایعات در بدن، کف پا متورم می شود.
▪ چاقی مفرط: وزن زیاد، فشار مضاعفی روی کف پا وارد می کند.
▪ پوکی استخوان: با از دست رفتن استخوان در قسمت کف پا، درد ایجاد می شود.
▪ حاملگی: اضافه وزن در این دوران به کف پا فشار وارد می کند.
▪ بیماری کلیه، سکته قلبی و کم کاری تیروئید: تمامی این اختلالات که باعث تراکم مایعات در بدن می شود، در ناحیه کف پا درد ایجاد می کند.
▪ پیری: در برخی افراد با بالا رفتن سن، کف پاها پهن تر و باعث بروز درد در این ناحیه می شود.

 


● مراقبت از کف پا:
▪ معاینه: به طور منظم کف پای خود را در زمینه بریدگی، زخم و ... بررسی کنید تا در صورت بروز مشکل به موقع متوجه شوید.
▪ کفش های راحت: کفش هایی راحت و به اندازه انتخاب کنید.
▪ ناخن های انگشتان پا را کوتاه کنید: ناخن های بلند پا به جوراب گیر می کند و یا به علت تماس با نوک کفش، باعث ایجاد درد خواهد شد. البته بهتر است ناخن ها را تا ته کوتاه نکنید.
▪ بهداشت: رعایت بهداشت با شستن کف پا و بین انگشتان مانع به وجود آمدن هر نوع عفونت قارچی خواهد شد.
▪ جوراب بپوشید: در صورت استفاده از کفش های جلو بسته همیشه جوراب پا کنید تا نوک انگشتان به نوک کفش مالیده نشود.
▪ ماساژ و کش دادن: هر چه قدر که بتوانید، کف پای خود را ماساژ و کش دهید. این امر مانع ورم کف پا می شود.
▪ زمان درست خرید: در هنگام ظهر، کف پا به علت متورم شدن به بزرگ ترین اندازه خود می رسد.
▪ کفش های پاشنه بلند: پاشنه های بیشتر از ۳ سانت برای سلامت پا مضر است. جا به جایی وزن روی انگشتان پا به هنگام راه رفتن و یا ایستادن می تواند علاوه بر ایجاد درد فراوان، آسیب دائمی به همراه داشته باشد.

 

منبع: گروه سلامت پرشین پرشیا

پرینتایمیل

مقالات دیگر...

بیشتر بدانید ...

در ارتباط باشید ...

      

عضویت در خبرنامه پزشکی